آیا عملکرد ایران در المپیک 2012 لندن واقعاً قابل ستایش بود؟

قبل از هر چیز متنی که ایسنا در مورد عملکرد ورزش کاران ایرانی در المپیک نوشته را بخونیم تا بعد برسیم به تحلیل کوچوی شخصی خودم:

پایان یک المپیک پرنوسان برای ایران

کاروان ورزش ایران در پایان سی‎امین دوره بازی‎های المپیک لندن پس از کشورهای آسیایی چین، کره جنوبی، ژاپن و قزاقستان در رده هفدهم جدول توزیع مدال‌ها ایستاد. کاروان ورزشی ایران با ۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز به کار خود در بازی های المپیک لندن پایان داد.
به گزارش نما به نقل از «تابناک»،کاروان ورزشی ایران در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن با عملکردی درخشان به ۱۲ مدال دست یافت،اما شکست مهدی تقوی و مصدومیت رضا یزدانی در آخرین روز، پایانی اشک بار را برای کشورمان در سی امین دوره المپیک رقم زد.

 سی‎امین دوره بازی‎های المپیک تابستانی امروز یکشنبه با برگزاری مرحله نهایی رقابت‏های مختلف در لندن به پایان رسید. با اتمام این دوره از بازی‎ها، رده‏بندی نهایی کشورهای مدال‌آور در جدول توزیع مدال‎ها مشخص شد که طی آن آمریکا با ۱۰۴ مدال در صدر قرار گرفت و کاروان ورزش کشورهای چین و بریتانیای میزبان نیز رده‎های دوم و سوم را از آن خود کردند.

 شکسته شدن رکورد بیشترین طلا و بیشترین مدال در یک دوره المپیک تنها دلایل درخشان بودن عملکرد کاروان ورزشی ایران در این دوره نبود، صعود الهه احمدی به فینال در رشته تیراندازی و پیروزی های نوشاد عالمیان در تنیس روی میز دیگر مواردی بود که لندن را آوردگاهی به یاد ماندنی برای ورزش کشورمان کرد.

 کشتی فرنگی درخشان ترین عملکرد رادرمیان تیم های ورزشی ایران در المپیک لندن داشت. حمید سوریان در وزن ۵۵ کیلوگرم، امید نوروزی در وزن ۶۰ کیلوگرم و قاسم رضایی در وزن ۹۶ کیلوگرم سه طلای کشتی فرنگی ایران را در این دوره از المپیک به دست آوردند.

 وزنه برداری دیگرتیم پر افتخار کاروان ورزشی کشورمان درلندن بود.بهدادسلیمی و سجاد انوشیروانی در دسته فوق سنگین به مدال طلا و نقره دست یافتند و نواب نصیرشلال در دسته ۱۰۵ کیلوگرم و کیانوش رستمی در دسته ۸۵ کیلوگرم صاحب گردن آویز نقره و برنز شدند.

 بر این اساس، کاروان ورزش ایران در میان ۸۵ کشوری که صاحب مدال المپیک شده و در جدول توزیع مدال‎ها قرار گرفته‌اند، رده هفدهم این جدول را برای خود نهایی کرد.

 نتــایج ایــران در المپیک ۲۰۱۲

 تیر و کمان

 میلاد وزیری: حذف برابر حریف مکزیکی
 زهرا دهقان: پنجاه و پنجم در دور مقدماتی و حذف مقابل حریف مکزیکی
 تیراندازی (تفنگ بادی ۱۰ متر)

 الهه احمدی: ششم المپیک
 مه‌لقا جام‌بزرگ: چهل و سوم
 ابراهیم برخورداری: سی و سوم
 تیراندازی (سه وضعیت ۵۰ متر)
 ابراهیم برخورداری: بیست و دوم

 تنیس روی میز
 نوشاد عالمیان: برد مقابل حریف استرالیایی و هنگ‌کنگی و باخت مقابل حریف آلمانی
 ندا شهسواری: باخت در مرحله نخست و حذف

 قایقرانی
 محسن شادی: مقام بیست و دوم در فینال D
 سولماز عباسی: صعود به فینال D

 قایقرانی (کایاک)
 احمدرضا طالبیان: ششم در مقدماتی
 آرزو حکیمی: حذف شد
 آرزو حکیمی: حذف در ۲۰۰ متر کایاک

 دوچرخه‌سواری
 علیرضا حقی: در بخش جاده به خط پایان نرسید.
 امیر زرگری: مصدوم و حذف شد.
 مهدی سهرابی: صد و سیزدهم در بخش جاده
 علیرضا حقی: در تایم تریل انفرادی سی و ششم شد.

 شمشیربازی
 مجتبی عابدینی: حذف در بازی اول مقابل حریف رومانیایی

 بوکس
 امین قاسمی‌پور: حذف در بازی اول مقابل حریف ونزوئلایی
 احسان روزبهانی: برد مقابل حریف کلمبیایی و صعود به مرحله دوم
 مهدی طلوتی: برد برابر حریف اسپانیایی و صعود به مرحله دوم
 علی مظاهری: حذف در بازی اول مقابل حریف کوبایی
 احسان روزبهانی: حذف در یک‌چهارم نهایی

 دوومیدانی (پرتاب چکش)
 امین نیکفر: به حد نصاب نرسید.
 کاوه موسوی:
 احسان حدادی: صعود به فینال (پرتاب دیسک)
 سجاد مرادی: صعود به نیمه نهایی (دو ۸۰۰ متر)
 لیلا رجبی: حذف در مقدماتی (پرتاب وزنه)
 دوومیدانی (۱۱۰ متر با مانع)
 روح‌ا... عسگری: حذف شد
 دوومیدانی (پرتاب دیسک)
 احسان حدادی: مدال نقره

 وزنه‌برداری
 سعید محمدپور: پنجم
 نواب نصیر شلال: مدال نقره
 وزنه‌برداری
 بهداد سلیمی: مدال طلا
 سجاد انوشیروانی: مدال نقره

 کشتی فرنگی
 حمید سوریان:‌ مدال طلا
 امید نوروزی: مدال طلا
 بشیر باباجان‌زاده: حذف شد
 حبیب‌ا... اخلاقی: حذف شد
 کشتی
 قاسم رضایی: مدال طلا
 سعید عبدولی: حذف در مرحله یک‌چهارم نهایی

 تکواندو
 سوسن حاجی‌پور: حذف در دوره مقدماتی
 یوسف کرمی: حذف در دوره مقدماتی
 محمد باقری‌معتمد: مدال نقره

 تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن در وزن ۷۴ کیلوگرم توسط 'صادق گودرزی' به مدال نقره دست یافت و 'احسان لشکری' و 'کمیل قاسمی' به ترتیب در وزن های ۸۴ و ۱۲۰ کیلوگرم به مدال برنز رسیدند.

 ورزشکارانی که با مدال آوری خود جایگاه هفدهم برای کاروان ایران نهایی کردند، عبارتند از:

 مدال طلا

 * حمید سوریان: مسابقات کشتی وزن ۵۵ کیلوگرم
 * بهداد سلیمی: مسابقات وزنه برداری دسته ۱۰۵+ کیلوگرم
 * قاسم رضایی: مسابقات کشتی فرنگی وزن ۹۶ کیلوگرم
 * امید نوروزی: مسابقات کشتی فرنگی وزن ۶۰ کیلوگرم

 مدال نقره

 * سجاد انوشیروانی: مسابقات وزنه برداری دسته ۱۰۵+ کیلوگرم
 * احسان حدادی: مسابقات دوومیدانی پرتاب دیسک
 * صادق گودرزی: مسابقات کشتی آزاد وزن ۷۴ کیلوگرم
 * نواب نصیرشلال: مسابقات وزنه برداری دسته ۱۰۵ کیلوگرم
 * محمد باقری معتمد: مسابقات تکواندو وزن ۶۸- کیلوگرم

 مدال برنز

 * کیانوش رستمی: مسابقات وزنه برداری دسته ۸۵ کیلوگرم
 * احسان لشگری: مسابقات کشتی آزاد وزن ۸۴ کیلوگرم
 * کمیل قاسمی: مسابقات کشتی آزاد وزن ۱۲۰ کیلوگرم

 نتیجه عملکرد کاروان ایران در ۱۵ دوره پیشین بازی‎های المپیک به شرح زیر است:


 دوره المپیک میزبان و سال برگزاری تعداد ورزشکاران مدال طلا مدال نقره مدال برنز مجموع مدال‌ها جایگاه ایران تعداد کل کشورها
 المپیک دوم ۱۹۰۰ فرانسه ۱ - - - - - ۲۸
 المپیک چهاردهم ۱۹۴۸ انگلستان ۳۸ - - ۱ ۱ سی و چهام ۵۹
 المپیک پانزدهم ۱۹۵۲ فنلاند ۲۳ - ۳ ۴ ۷ سی‌ام ۶۹
 المپیک شانزدهم ۱۹۵۶ استرالیا ۱۷ ۲ ۲ ۱ ۵ چهاردهم ۶۷
 المپیک هفدهم ۱۹۶۰ ایتالیا ۲۵ - ۱ ۳ ۴ بیست و هشتم ۸۳
 المپیک هجدهم ۱۹۴۶ ژاپن ۶۳ - - ۲ ۲ سی و پنجم ۹۳
 المپیک نوزدهم ۱۹۶۸ مکزیک ۱۴ ۲ ۱ ۲ ۵ نوزدهم ۱۱۲
 المپیک بیستم ۱۹۷۲ آلمان ۵۱ - ۲ ۱ ۳ بیست و هشتم ۱۲۱
 المپیک بیست و یکم ۱۹۷۶ کانادا ۸۴ - ۱ ۱ ۲ سی و سوم ۹۲
 المپیک بیست و چهارم ۱۹۸۸ کره جنوبی ۲۷ - ۱ - ۱ سی و ششم ۱۵۹
 المپیک بیست و پنجم ۱۹۹۲ اسپانیا ۴۱ - ۱ ۲ ۳ چهل و چهارم ۱۶۹
 المپیک بیست و ششم ۱۹۹۶ آمریکا ۱۹ ۱ ۱ ۱ ۳ چهل و سوم ۱۹۷
 المپیک بیست و هفتم ۲۰۰۰ استرالیا ۳۶ ۳ - ۱ ۴ بیست و ششم ۱۹۹
 المپیک بیست و هشتم ۲۰۰۴ یونان ۳۸ ۲ ۲ ۲ ۶ بیست و نهم ۲۰۲
 المپیک بیست و نهم ۲۰۰۸ چین ۵۴ ۱ - ۱ ۲ پنجاه و یکم ۲۰۴

اینکه بین حدود 150 کشور حالا بیشتر یا کمتر کشور و بین 79 کشور مدال آور رده 17 را کسب کردیم خیلی خوب هست.خیلی کشورهای پیشرفته تر و بهتری در رده های نازل تر از ما قرار گرفتند که این به رتبه ما اعتبار بیشتری می ده.

اینکه خیلی کشورهای بالاتر از ما در رشته های بانوان شون هم مدال ها گرفتند و ما از این نظر ناکام بودیم باز هم نشون می ده که عملکرد خوبی داشتیم.

اما...

اما توقع ما از ورزشکاران مون بیشتر از این ها هست.در همین کاروان مون رشته های تکواندو و کشتی آزاد بسیار ضعیف عمل کردند و شاید اگه دو طلا از این رشته ها گرفته بودیم الان در رده بهتری بودیم.

اما مسئله دیگه این هست که ما در خیلی رشته های ورزشی دیگه هم می تونیم در المپیک موفق باشیم که به خاطر سو مدیریت نیروی انسانی و منابع مالی ازش بی بهره هستیم.ما استعداد به حد وفور در کشور داریم.اما برای پرورش استعدادها اول باید اون ها را شناسایی کنیم.آیا اونقدر ورزش کردن در کشور ما راحت هست که استعدادها ورزش های مختلف را از سنین پایین تجربه کنند و در سنین مناسب ورزش مورد علاقه خودشون را انتخاب کنند؟ورزشگاه هامون به تعداد لازم وجود داره؟چرا وقتی با این همه محدودیت این عملکرد قابل قبول را در مجموع در المپیک کسب کردیم روی ورزش بیشتر سرمایه گذاری نکنیم؟غیر از این هست که این موفقیت ها برخی سختی ها زندگی امروزی را برامون قابل تحمل تر می کنه؟هر جور نگاه کنی ما باید بیشتر از این ها در المپیک بدرخشیم اما هنوز عقب هستیم.آمریکایی که همه رسانه های ما اون را بحران زده ترین کشور دنیا از نظر اقتصادی می دونند باز هم عنوان اولی در المپیک را از چینی ها که اقتصاد دنیا را دارند قبضه می کنند پس گرفت.یا آمریکا واقعاً بحران زده نیست یا هست ولی مدیریت خوبی داره که اینجور ورزش کارانش می درخشند.

تو هر کشوری تا بهره وری درش جاری نشه مشکلات اقتصادی براش بحران ساز خواهند بود اما بهره وری کلید حا مشکلات خواهد بود.یعنی بهترین استفاده از کمترین امکانات.ما خیلی توانایی های انسانی و مالی مون را خودمون تو ورزش مون داریم نابود می کنیم.توانایی های که خیلی کشورها حسرتش را می خورند.شاید الان یه عده متعصب با غرور بگند که ما از کل کشورهای عربی بیشتر مدال گرفتیم و از همه بالاتر هستیم اما چرا نباید بگیم از آمریکا و انگلیس و روسیه و... عقب هستیم؟

مردم ما اونقدر تاریخ بزرگی دارند که خواسته هاشون هم به وسعت این تاریخ هست.کسب این مدال ها هر چند نسبت به کل کشورهای شرکت کننده قابل قبول هست اما در مقابل افتخارات تاریخی ما و غرور ناشی از اون ناچیز هست.

در نهایت باید بگم که اگه کشتی فرنگی و محمد بنا و وزنه برداری و  سنگین وزن های اون نبود الان چی داشتیم بگیم؟از بین 36 رشته ورزشی در آقایون و خانوم ها در دو رشته موفق بودیم و در بقیه یا نداشتیم یا کمرنگ حضور داشتیم.تکیه بر تک رشته ها دلیلی بر موفقیت مدیریت ورزش ایران نیست.خودمون را گول نزنیم.به جرات بگم اگه چین و آمریکا را به لحاظ جمعیتی و پیشرفت اقتصادی شون کنار بذاریم باید رده سوم المپیک را کسب کنیم.این ممکن هست اگه دل مون برای استعدادهامون و توانایی های ذاتی مون بسوزه.غرور ملی سینرژی ای برای پیشرفت بیشتر کشورمون هست.

/ 8 نظر / 16 بازدید
سمانه

سلام دوست عزیزم ما چند تا دختر و پسر دور هم جمع شدیم و یه انجمن عمومی تخصصی راه انداختیم انجمن هایی مانند: آموزش انواع زبان های زنده دنیا - موسیقی - نرم افزار - تبلیغات و دها انجمن دیگر خیلی خوشحال میشیم شما هم به ما بپیوندید و عضو بشین و هر قسمتی که دوست دارین فعالییت کنید دوست داشته باشین میتونید انجمن مارو لینک کنید و وبلاگ خودتونم تو قسمت انجمن تبلیغات بزارین منتظریما حداقل یه سر بزن

حسینـ مهدویـ

سلام دادا خدا قوت. حیفی این همه پول که این نادونا میریزند تو حلقی این فوتبال او وخ این همه رشته که میشد باش مدال اورد هیچی.....

nazgoll

اپم به منم سر بزن [گل]

تارا

خیلی جالب بود...آره راست میگی روزآخرخیلی غمناک بود...من دوست داشتم یه طلای دیگه بگیریم...حیف نشد...[وحشتناک]

تارا

از تنگنای محبس تاریکی از منجلاب تیره این دنیا بانگ پر از نیاز مرا بشنو آه ای خدای قادر بی همتا یکدم ز گرد پیکر من بشکاف بشکاف این حجاب سیاهی را شاید درون سینه من بینی این مایه گناه و تباهی را دل نیست این دلی که به من دادی در خون تپیده آه رهایش کن یا خالی از هوی و هوس دارش یا پای بند مهر و وفایش کن تنها تو آگهی و تو می دانی اسرار آن خطای نخستین را تنها تو قادری که ببخشایی بر روح من صفای نخستین را آه ای خدا چگونه ترا گویم کز جسم خویش خسته و بیزارم هر شب بر آستان جلال تو گویی امید جسم دگر دارم از دیدگان روشن من بستان شوق به سوی غیر دویدن را لطفی کن ای خدا و بیاموزش از برق چشم غیر رمیدن را عشقی به من بده که مرا سازد همچون فرشتگان بهشت تو یاری به من بده که در او بینم یک گوشه از صفای سرشت تو یک شب ز لوح خاطر من بزدای تصویر عشق و نقش فریبش را خواهم به انتقام جفاکاری در عشقش تازه فتح رقیبش را آه ای خدا که دست توانایت بنیان نهاده عالم هستی را بنمای روی و از دل من بستان شوق گناه و نقش پرستی را راضی مشو که بنده ناچیزی عاصی شود بغیر تو روی آرد راضی مشو که سیل سرشکش را در پای جام باده فرو بارد از تنگنای محبس تار

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345420201.88

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 849881300

تارا

سلام داداشی من ازمسافرت برگشتم..چراآپ نکردی...