اندر قوانین ترافیکی اصفهان

نمی دونم توی شهرهای دیگه ایران وضعیت رعایت قوانین چطور هست ولی می دونم تو اصفهان افتضاح هست.

فکر می کنم دو دلیل برای عدم رعایت قانون می تونه باشه.یکی ناآگاهی از فلسفه وضع قوانین و حتی خود قوانین و دوم خودخواهی افراد.

یه مثال ساده و ملموس.خط عابر پیاده در چهارراه ها را در نظر بگیرید.تو اصفهان اکثر ماشین ها فکر می کنند آخرین نقطه خط عابر پیاده محل توقف پشت چراغ قرمز هست.خب پس عابر از کجا باید رد بشه.از وسط چهارراه؟!!!ماشین باید پشت خط عابر پیاده بایسته تا عابر از روی خطوط رد بشه.این حق عابر هست که اکثراً نادیده گرفته می شه.

از طرف دیگه وقتی که ماشین ها در حال عبور از خیابون هستند مردم می زنند وسط خیابون و از فرصت زمانی ماشین ها برای عبور از چراغ سبز می دزدند.بله دزدی از حق ماشین ها!!!خب اینطوری هم عابر حق ماشین ها را می گیره.بارها دیدم به خاطر این عدم رعایت قانون ماشینی که می تونسته از چهارراه عبور کنه دوباره پشت چراغ قرمز گیر کرده و چند دقیقه معطل شده.والله فهم این قوانین سخت نیست.

یا خطوط عابر وسط خیابون ها که باید محل امن عابران باشه تازه محل خطر مرگ عابران هست.چرا؟چون ماشین ها فکر می کنند تو رالی هستند و باید از عابر زودتر رد بشند.پس نزدیک خط عابر بیشتر گاز می دند!!!عجب.اینجاست که عابر یا باید از حقش بگذره یا جونش را بذاره کف دستش و روی خطوط بدوه.

مسخره نیست؟واقعاً چرا ما اینقدر قانون گریز هستیم.

یه صحنه جالب را تو ذهن تون مجسم کنید تا حرف های من تو این مطلب تموم بشه.فرض کنید یه دوربین داره از بالا خیابون را نشون می ده.بارها شنیدیم می گند از وسط خطوط حرکت کنید.اما ماشین های ما مواج از همه جا رد می شند.مثل مار.تازه تو یه خیابون 3 بانده تا 5 تا ماشین کنار هم رد می شه.واقعاً قانون گذاران که غربی ها هستند دل درد داشتن این قوانین را وضع کردند.مایی که دم از بدبختی های کشورمون می زنیم و اون طرف را مدینه فاضله می دونم خب لااقل مثل اون طرفی ها رفتار کنیم شاید نیمچه مدینه فاضله ای هم نصیب مون شد!؟

/ 0 نظر / 14 بازدید