دامنه تخریب میراث فرهنگی روز به روز گسترده‌تر می‌شود

دامنه تخریب میراث فرهنگی روز به روز گسترده‌تر می‌شود
خانه ریخته‌گران در دو قدمی تخریب کلی
خبرگزاری ایمنا: دامنه تخریب آثار میراث فرهنگی نصف جهان هر روز بیش از پیش گسترده می‌شود و نقطه‌ای دیگر از شهر اصفهان را در بر می‌گیرد و این بار خانه تاریخی ریخته‌گران یکی از مجموعه‌ خانه‌های لکه‌های تاریخی خیابان شیخ بهایی اصفهان در معرض تخریب توسط مالکان آن قرار گرفته است.

چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۰


به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری ایمنا، خانه ریخته‌گران

این خانه هر چند ثبت نشده اما به دلیل این‌که در حریم خانه ثبتی سرتیپی قرار گرفته از ارزش تاریخی بالایی برخوردار است و می‌طلبد حفظ شود

یکی از خانه‌های تاریخی کوچه سرتیپی است که در یک کوچه ثبتی واقع شده اما با این وجود از روز گذشته مالکان خانه اقدام به تخریب این خانه کرده‌اند که منجر به نابودی بخش عمده‌ای از تزیینات آن شده است اما با دخالت به موقع یگان حفاظت میراث فرهنگی از تخریب کلی آن جلوگیری به عمل آمده است .
در همین رابطه احمد منتظر کارشناس معماری و مدیر کل اسبق سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: این خانه یکی از خانه‌های با ارزش تاریخی در خیابان شیخ بهایی است که به دلیل آن‌که بخش عمده‌ای از آن ارزش تاریخی ندارد ثبت نشده اما جبهه جنوبی آن دارای یک حوضخانه با ارزش متعلق به عصر صفوی

حفظ این خانه و جلوگیری از تخریب آن به این جهت مهم است که خانه تاریخی ریخته‌گران یکی از خانه‌های مجموعه لکه‌های تاریخی است که در خیابان شیخ بهایی و طالقانی باقی مانده است و حفظ آن می‌تواند موجب دریافت ارتباط این خانه‌ها و سبک‌های معماری این منطقه شود که برای مطالعه معماری در این ناحیه بسیار مهم است.

و یک اتاق مهتابی است که نقاشی‌هایی از قاجاریه و زندیه در آن به چشم می‌خورد.
وی ادامه داد: چندی پیش تصمیم گرفتیم با همکاری تنی چند از دوست داران و متخصصان میراث فرهنگی نسبت به مرمت این خانه اقدام کنیم که متاسفانه مالکان خانه قبول نکردند و مثل این‌که دوست دارند خانه را تخریب کنند تا بگذارند آن را مرمت کنند.
منتظر تاکید کرد: این خانه هر چند ثبت نشده اما به دلیل این‌که در حریم خانه ثبتی سرتیپی قرار گرفته از ارزش تاریخی بالایی برخوردار است و می‌طلبد حفظ شود.

حفظ لکه‌های تاریخی مهم است
دکتر حمید فرهمند عضو هیئت علمی دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اهمیت تاریخی خانه ریخته‌گران به خبرنگار ایمنا گفت: هر چند از خانه تاریخی ریخته‌گران چیز زیادی نمانده و جبهه شمالی آن به طور کلی تخریب شده اما جبهه جنوبی نیز دارای آثار ارزشمندی است که حفظ آن‌ها واجب است.
وی ادامه می‌دهد: حفظ این خانه و جلوگیری از تخریب آن به این جهت مهم است که خانه تاریخی ریخته‌گران یکی از خانه‌های مجموعه لکه‌های تاریخی است که در خیابان شیخ بهایی و طالقانی باقی مانده است و حفظ آن می‌تواند موجب دریافت ارتباط این خانه‌ها و سبک‌های معماری این منطقه شود که برای مطالعه معماری در این ناحیه بسیار مهم است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از نقاشی‌های این خانه تخریب شده و در صورتی که اقدامی نشود امکان تخریب ما بقی آن‌

فعلا از تخریب این خانه جلوگیری کرده‌ایم و از شهرداری نیز خواسته‌ایم که مجوزهای لازم برای تخریب آن را ندهند، در حدی نیز که قانون به ما اجازه دهد از ادامه تخریب جلوگیری می‌کنیم

و نابودی یک اثر مهم تاریخی وجود دارد.

جلوی تخریب را گرفته‌ایم
معاون حفظ و احیای میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در رابطه با اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از تخریب خانه ریخته‌گران اظهار داشت: خانه تاریخی ریخته‌گران در یک کوچه ثبتی واقع شده که چند بنای با ارزش تاریخی دیگر نیز در این کوچه قرار دارد که توسط بخش خصوصی در حال مرمت هستند و تخریب این خانه علاوه بر ضربه‌ای که می‌تواند به آثار تاریخی موجود در این خانه بزند به خانه‌های مجاور نیز آسیب وارد می‌نماید.
ناصر طاهری تاکید کرد: به همین جهت بلافاصله پس از اطلاع از تخریب این خانه یگان حفاظت میراث وارد عمل شد و فعلا از تخریب این خانه جلوگیری کرده‌ایم و از شهرداری نیز خواسته‌ایم که مجوزهای لازم برای تخریب آن را ندهند، در حدی نیز که قانون به ما اجازه دهد از ادامه تخریب جلوگیری می‌کنیم.


/ 1 نظر / 23 بازدید
محمد حسين اكبري

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] بي قرار توام و در دل تنگم گله هاست- ...آه بي تاب شدن عادت كم حوصله هاست- مثل عكس رخ مهتاب كه افتاده در آب؛ در دلم هستي و بين من و تو فاصله هاست- آسمان با قفس تنگ چه فرقي دارد؟ بال وقتي قفس پر زدن چلچله هاست. باز مي پرسمت از مسئله ي دوري و عشق، وسكوت تو جواب همه ي مسئله هاست- با سلام و عرض ادب - وبلاگ جالبي دارين – خوشحال ميشم به سايت منم سر بزنين . موفق وسلامت و پيروز باشين [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]