مرمت خانه تاریخی شیخ الاسلام اصفهان

مرمت خانه تاریخی شیخ الاسلام اصفهان
۱۳۹۰/۱۲/۱۶ - ۱۰:۵۹
خبر » اصفهان
کد خبر : 1975

ساج : خانه تاریخی شیخ الاسلام اصفهان از بنا های دوره صفوی مرمت و به موزه هنرهای سنتی تبدیل شد.

به گزارش ساج نیو ز، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت : با تبدیل خانه شیخ الاسلام به موزه هنرهای سنتی کارگاههایی از جمله ترمه ، زری بافی ، گلابتون سازی ، چادر شب بافی ، شعر و مخمل بافی ، رنگـرزی ، عبابافی ، ریســندگی ، رنگرزی و حلاجی در این خانه تاریخی دایر شده است.

ادیب با اشاره به اینکه برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی امکان حضور تعدادی از صنعتگران فعال استان اصفهان برای کار با دستگاه ها در خانه نساجی سنتی و تولید زنده فراهم شده است افزود : در این مکان همچنین ماکت تعدادی از هنرمندان برجسته رشته های نساجی سنتی به صورت نمادین جانمایی شده است.

وی گفت:‌ این خانه زیبا از قدیم الایام برای برگزاری مراسم عزاداری حضرت سیدالشهداء (ع) و تعزیه استفاده می شد و در حمله هوایی رژیم بعث عراق در سال 1365 آسیب های جدی به آن وارد شد.

این خانه یک هزار و 455 متر مربع مساحت دارد و دارای یک ایوان با سقف مقرنس کاری و تزئینات نقاشی گل و بوته و دو ستون و یک حوض سنگی در وسط ایوان است.

برای مرمت این خانه تاریخی در مدت 6 ماه بیش از 300 میلیون ریال هزینه شده است.

این اثر با شماره ثبت 997 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

در زمینه آثار تاریخی فعالیت های خوبی می شه ولی متاسفانه اون چیزی که من فکر می کنم مشکل هست ضعف بازاریابی در زمینه صنایع دستی و گردش گردی و آثار تاریخی هست.خود من ساکن اصفهان هستم تک و توک اسم این خونه به گوشم رسیده ولی متولیان برنامه های گردش گردی برای دیدن این اماکن تدوین نمی کنند.یا اگر هم هست تبلیغات کم هست و مسئولان منتظر هستند مردم بیاند سراغ شون و سراغ طرح هاشون.در حالی که خود آقایون باید بیاند دنبال مردم و علاقه شون را به دیدن این اماکن جلب و تحریک کنند.اصفهان و ایران این همه پتانسیل گردش گری داره ولی با بی توجهی به هدر می ره....

/ 0 نظر / 13 بازدید