دیدگاه اصفهانی
یک وبلاگ از یک اصفهانی برای اظهار نظر در هر موردی البته به زبان خودمونی 
نويسندگان
لینک دوستان

قبل از هر چیز متنی که ایسنا در مورد عملکرد ورزش کاران ایرانی در المپیک نوشته را بخونیم تا بعد برسیم به تحلیل کوچوی شخصی خودم:

پایان یک المپیک پرنوسان برای ایران

کاروان ورزش ایران در پایان سی‎امین دوره بازی‎های المپیک لندن پس از کشورهای آسیایی چین، کره جنوبی، ژاپن و قزاقستان در رده هفدهم جدول توزیع مدال‌ها ایستاد. کاروان ورزشی ایران با ۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز به کار خود در بازی های المپیک لندن پایان داد.
به گزارش نما به نقل از «تابناک»،کاروان ورزشی ایران در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن با عملکردی درخشان به ۱۲ مدال دست یافت،اما شکست مهدی تقوی و مصدومیت رضا یزدانی در آخرین روز، پایانی اشک بار را برای کشورمان در سی امین دوره المپیک رقم زد.

 سی‎امین دوره بازی‎های المپیک تابستانی امروز یکشنبه با برگزاری مرحله نهایی رقابت‏های مختلف در لندن به پایان رسید. با اتمام این دوره از بازی‎ها، رده‏بندی نهایی کشورهای مدال‌آور در جدول توزیع مدال‎ها مشخص شد که طی آن آمریکا با ۱۰۴ مدال در صدر قرار گرفت و کاروان ورزش کشورهای چین و بریتانیای میزبان نیز رده‎های دوم و سوم را از آن خود کردند.

 شکسته شدن رکورد بیشترین طلا و بیشترین مدال در یک دوره المپیک تنها دلایل درخشان بودن عملکرد کاروان ورزشی ایران در این دوره نبود، صعود الهه احمدی به فینال در رشته تیراندازی و پیروزی های نوشاد عالمیان در تنیس روی میز دیگر مواردی بود که لندن را آوردگاهی به یاد ماندنی برای ورزش کشورمان کرد.

 کشتی فرنگی درخشان ترین عملکرد رادرمیان تیم های ورزشی ایران در المپیک لندن داشت. حمید سوریان در وزن ۵۵ کیلوگرم، امید نوروزی در وزن ۶۰ کیلوگرم و قاسم رضایی در وزن ۹۶ کیلوگرم سه طلای کشتی فرنگی ایران را در این دوره از المپیک به دست آوردند.

 وزنه برداری دیگرتیم پر افتخار کاروان ورزشی کشورمان درلندن بود.بهدادسلیمی و سجاد انوشیروانی در دسته فوق سنگین به مدال طلا و نقره دست یافتند و نواب نصیرشلال در دسته ۱۰۵ کیلوگرم و کیانوش رستمی در دسته ۸۵ کیلوگرم صاحب گردن آویز نقره و برنز شدند.

 بر این اساس، کاروان ورزش ایران در میان ۸۵ کشوری که صاحب مدال المپیک شده و در جدول توزیع مدال‎ها قرار گرفته‌اند، رده هفدهم این جدول را برای خود نهایی کرد.

 نتــایج ایــران در المپیک ۲۰۱۲

 تیر و کمان

 میلاد وزیری: حذف برابر حریف مکزیکی
 زهرا دهقان: پنجاه و پنجم در دور مقدماتی و حذف مقابل حریف مکزیکی
 تیراندازی (تفنگ بادی ۱۰ متر)

 الهه احمدی: ششم المپیک
 مه‌لقا جام‌بزرگ: چهل و سوم
 ابراهیم برخورداری: سی و سوم
 تیراندازی (سه وضعیت ۵۰ متر)
 ابراهیم برخورداری: بیست و دوم

 تنیس روی میز
 نوشاد عالمیان: برد مقابل حریف استرالیایی و هنگ‌کنگی و باخت مقابل حریف آلمانی
 ندا شهسواری: باخت در مرحله نخست و حذف

 قایقرانی
 محسن شادی: مقام بیست و دوم در فینال D
 سولماز عباسی: صعود به فینال D

 قایقرانی (کایاک)
 احمدرضا طالبیان: ششم در مقدماتی
 آرزو حکیمی: حذف شد
 آرزو حکیمی: حذف در ۲۰۰ متر کایاک

 دوچرخه‌سواری
 علیرضا حقی: در بخش جاده به خط پایان نرسید.
 امیر زرگری: مصدوم و حذف شد.
 مهدی سهرابی: صد و سیزدهم در بخش جاده
 علیرضا حقی: در تایم تریل انفرادی سی و ششم شد.

 شمشیربازی
 مجتبی عابدینی: حذف در بازی اول مقابل حریف رومانیایی

 بوکس
 امین قاسمی‌پور: حذف در بازی اول مقابل حریف ونزوئلایی
 احسان روزبهانی: برد مقابل حریف کلمبیایی و صعود به مرحله دوم
 مهدی طلوتی: برد برابر حریف اسپانیایی و صعود به مرحله دوم
 علی مظاهری: حذف در بازی اول مقابل حریف کوبایی
 احسان روزبهانی: حذف در یک‌چهارم نهایی

 دوومیدانی (پرتاب چکش)
 امین نیکفر: به حد نصاب نرسید.
 کاوه موسوی:
 احسان حدادی: صعود به فینال (پرتاب دیسک)
 سجاد مرادی: صعود به نیمه نهایی (دو ۸۰۰ متر)
 لیلا رجبی: حذف در مقدماتی (پرتاب وزنه)
 دوومیدانی (۱۱۰ متر با مانع)
 روح‌ا... عسگری: حذف شد
 دوومیدانی (پرتاب دیسک)
 احسان حدادی: مدال نقره

 وزنه‌برداری
 سعید محمدپور: پنجم
 نواب نصیر شلال: مدال نقره
 وزنه‌برداری
 بهداد سلیمی: مدال طلا
 سجاد انوشیروانی: مدال نقره

 کشتی فرنگی
 حمید سوریان:‌ مدال طلا
 امید نوروزی: مدال طلا
 بشیر باباجان‌زاده: حذف شد
 حبیب‌ا... اخلاقی: حذف شد
 کشتی
 قاسم رضایی: مدال طلا
 سعید عبدولی: حذف در مرحله یک‌چهارم نهایی

 تکواندو
 سوسن حاجی‌پور: حذف در دوره مقدماتی
 یوسف کرمی: حذف در دوره مقدماتی
 محمد باقری‌معتمد: مدال نقره

 تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن در وزن ۷۴ کیلوگرم توسط 'صادق گودرزی' به مدال نقره دست یافت و 'احسان لشکری' و 'کمیل قاسمی' به ترتیب در وزن های ۸۴ و ۱۲۰ کیلوگرم به مدال برنز رسیدند.

 ورزشکارانی که با مدال آوری خود جایگاه هفدهم برای کاروان ایران نهایی کردند، عبارتند از:

 مدال طلا

 * حمید سوریان: مسابقات کشتی وزن ۵۵ کیلوگرم
 * بهداد سلیمی: مسابقات وزنه برداری دسته ۱۰۵+ کیلوگرم
 * قاسم رضایی: مسابقات کشتی فرنگی وزن ۹۶ کیلوگرم
 * امید نوروزی: مسابقات کشتی فرنگی وزن ۶۰ کیلوگرم

 مدال نقره

 * سجاد انوشیروانی: مسابقات وزنه برداری دسته ۱۰۵+ کیلوگرم
 * احسان حدادی: مسابقات دوومیدانی پرتاب دیسک
 * صادق گودرزی: مسابقات کشتی آزاد وزن ۷۴ کیلوگرم
 * نواب نصیرشلال: مسابقات وزنه برداری دسته ۱۰۵ کیلوگرم
 * محمد باقری معتمد: مسابقات تکواندو وزن ۶۸- کیلوگرم

 مدال برنز

 * کیانوش رستمی: مسابقات وزنه برداری دسته ۸۵ کیلوگرم
 * احسان لشگری: مسابقات کشتی آزاد وزن ۸۴ کیلوگرم
 * کمیل قاسمی: مسابقات کشتی آزاد وزن ۱۲۰ کیلوگرم

 نتیجه عملکرد کاروان ایران در ۱۵ دوره پیشین بازی‎های المپیک به شرح زیر است:


 دوره المپیک میزبان و سال برگزاری تعداد ورزشکاران مدال طلا مدال نقره مدال برنز مجموع مدال‌ها جایگاه ایران تعداد کل کشورها
 المپیک دوم ۱۹۰۰ فرانسه ۱ - - - - - ۲۸
 المپیک چهاردهم ۱۹۴۸ انگلستان ۳۸ - - ۱ ۱ سی و چهام ۵۹
 المپیک پانزدهم ۱۹۵۲ فنلاند ۲۳ - ۳ ۴ ۷ سی‌ام ۶۹
 المپیک شانزدهم ۱۹۵۶ استرالیا ۱۷ ۲ ۲ ۱ ۵ چهاردهم ۶۷
 المپیک هفدهم ۱۹۶۰ ایتالیا ۲۵ - ۱ ۳ ۴ بیست و هشتم ۸۳
 المپیک هجدهم ۱۹۴۶ ژاپن ۶۳ - - ۲ ۲ سی و پنجم ۹۳
 المپیک نوزدهم ۱۹۶۸ مکزیک ۱۴ ۲ ۱ ۲ ۵ نوزدهم ۱۱۲
 المپیک بیستم ۱۹۷۲ آلمان ۵۱ - ۲ ۱ ۳ بیست و هشتم ۱۲۱
 المپیک بیست و یکم ۱۹۷۶ کانادا ۸۴ - ۱ ۱ ۲ سی و سوم ۹۲
 المپیک بیست و چهارم ۱۹۸۸ کره جنوبی ۲۷ - ۱ - ۱ سی و ششم ۱۵۹
 المپیک بیست و پنجم ۱۹۹۲ اسپانیا ۴۱ - ۱ ۲ ۳ چهل و چهارم ۱۶۹
 المپیک بیست و ششم ۱۹۹۶ آمریکا ۱۹ ۱ ۱ ۱ ۳ چهل و سوم ۱۹۷
 المپیک بیست و هفتم ۲۰۰۰ استرالیا ۳۶ ۳ - ۱ ۴ بیست و ششم ۱۹۹
 المپیک بیست و هشتم ۲۰۰۴ یونان ۳۸ ۲ ۲ ۲ ۶ بیست و نهم ۲۰۲
 المپیک بیست و نهم ۲۰۰۸ چین ۵۴ ۱ - ۱ ۲ پنجاه و یکم ۲۰۴

اینکه بین حدود 150 کشور حالا بیشتر یا کمتر کشور و بین 79 کشور مدال آور رده 17 را کسب کردیم خیلی خوب هست.خیلی کشورهای پیشرفته تر و بهتری در رده های نازل تر از ما قرار گرفتند که این به رتبه ما اعتبار بیشتری می ده.

اینکه خیلی کشورهای بالاتر از ما در رشته های بانوان شون هم مدال ها گرفتند و ما از این نظر ناکام بودیم باز هم نشون می ده که عملکرد خوبی داشتیم.

اما...

اما توقع ما از ورزشکاران مون بیشتر از این ها هست.در همین کاروان مون رشته های تکواندو و کشتی آزاد بسیار ضعیف عمل کردند و شاید اگه دو طلا از این رشته ها گرفته بودیم الان در رده بهتری بودیم.

اما مسئله دیگه این هست که ما در خیلی رشته های ورزشی دیگه هم می تونیم در المپیک موفق باشیم که به خاطر سو مدیریت نیروی انسانی و منابع مالی ازش بی بهره هستیم.ما استعداد به حد وفور در کشور داریم.اما برای پرورش استعدادها اول باید اون ها را شناسایی کنیم.آیا اونقدر ورزش کردن در کشور ما راحت هست که استعدادها ورزش های مختلف را از سنین پایین تجربه کنند و در سنین مناسب ورزش مورد علاقه خودشون را انتخاب کنند؟ورزشگاه هامون به تعداد لازم وجود داره؟چرا وقتی با این همه محدودیت این عملکرد قابل قبول را در مجموع در المپیک کسب کردیم روی ورزش بیشتر سرمایه گذاری نکنیم؟غیر از این هست که این موفقیت ها برخی سختی ها زندگی امروزی را برامون قابل تحمل تر می کنه؟هر جور نگاه کنی ما باید بیشتر از این ها در المپیک بدرخشیم اما هنوز عقب هستیم.آمریکایی که همه رسانه های ما اون را بحران زده ترین کشور دنیا از نظر اقتصادی می دونند باز هم عنوان اولی در المپیک را از چینی ها که اقتصاد دنیا را دارند قبضه می کنند پس گرفت.یا آمریکا واقعاً بحران زده نیست یا هست ولی مدیریت خوبی داره که اینجور ورزش کارانش می درخشند.

تو هر کشوری تا بهره وری درش جاری نشه مشکلات اقتصادی براش بحران ساز خواهند بود اما بهره وری کلید حا مشکلات خواهد بود.یعنی بهترین استفاده از کمترین امکانات.ما خیلی توانایی های انسانی و مالی مون را خودمون تو ورزش مون داریم نابود می کنیم.توانایی های که خیلی کشورها حسرتش را می خورند.شاید الان یه عده متعصب با غرور بگند که ما از کل کشورهای عربی بیشتر مدال گرفتیم و از همه بالاتر هستیم اما چرا نباید بگیم از آمریکا و انگلیس و روسیه و... عقب هستیم؟

مردم ما اونقدر تاریخ بزرگی دارند که خواسته هاشون هم به وسعت این تاریخ هست.کسب این مدال ها هر چند نسبت به کل کشورهای شرکت کننده قابل قبول هست اما در مقابل افتخارات تاریخی ما و غرور ناشی از اون ناچیز هست.

در نهایت باید بگم که اگه کشتی فرنگی و محمد بنا و وزنه برداری و  سنگین وزن های اون نبود الان چی داشتیم بگیم؟از بین 36 رشته ورزشی در آقایون و خانوم ها در دو رشته موفق بودیم و در بقیه یا نداشتیم یا کمرنگ حضور داشتیم.تکیه بر تک رشته ها دلیلی بر موفقیت مدیریت ورزش ایران نیست.خودمون را گول نزنیم.به جرات بگم اگه چین و آمریکا را به لحاظ جمعیتی و پیشرفت اقتصادی شون کنار بذاریم باید رده سوم المپیک را کسب کنیم.این ممکن هست اگه دل مون برای استعدادهامون و توانایی های ذاتی مون بسوزه.غرور ملی سینرژی ای برای پیشرفت بیشتر کشورمون هست.

[ ۱۳٩۱/٥/٢٢ ] [ ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

تو مسابقاتی که از تیم های تکواندو و کشتی آزاد دیدم به نظرم ضعف هدایت ورزش کاران بیشترین عامل ناکامی هاشون بوده.تکواندویی که دیگه می شه بگی رسیده بودیم به رده اول جهان و کره جنوبی را هم پشت سر گذاشته بودیم رسیده به جایی که با تجربه ترین تکواندو کار حال حاضرش با دو شکست هیچ مدالی نمی گیره.

باقری معتمد هم به زور حریف افغانی را برد و یه ضربه 3 امتیازی هم ازش خورد و بعد هم از حریف مصدوم برزیلی 3 امتیازی خورد و با قرعه برنده بازی شد!!!؟چرا؟با یه مسابقه بی رمق هم فینال را واگذار کرد؟وقتی بی دلیل سرمربی تیم ملی تکواندو عوش می شه نتیجه اش می شه این؟تا کی با کارهای غیر ورزشی و سیاسی کاری استعدادهامون را فدا می کنیم؟

از اون طرف هم امیر خادم از سیاست پا شده اومده کشتی؟شما اگه ورزش برات مهم بود که ولش نمی کردی بری؟کم پول خرجت شده بود که به اون سطح رسیدی که بجای انتقال تجربیاتت ول کردی رفتی نمایندگی مجلس؟جناب هادی ساعی هم همینطور.شما ورزش کار بودی چرا رفتی شورای شهر تهران و ...شما در قبال هزینه هایی که چه مالی و چه انسانی براتون شده بود مسئول بودید.

متاسفم که ورزش مون با سیاسی کاری و روابط غیر ورزشی این جور صدمه خورده.کشتی آزاد ایران روزگاری امید کسب طلای ما بود اما حالا کشتی فرنگی امیدمون شده.تازه آقای بنا هم گفته می خواد بره کنار.چرا؟چه فشاری روش هست؟چون ستاره ورزش ایران شده باید ناملایمات را ببینه و بکشه کنار.

 

[ ۱۳٩۱/٥/٢۱ ] [ ٧:٤٤ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

در شب های گذشته خدا را شکر ورزشکاران کشتی فرنگی و وزنه برداری آبرو داری کردند و باعث شدند با کسب 4 طلا و 3 نقره و یک برنز بریم به رده 13 جدول.البته بیشتر از این هم می تونستیم بگیریم اما یا خودمون اشتباه داشتیم یا نامردی کردند.

مثل کشتی عبدولی که داورهای بی انصاف کشتی گیر فرانسه را بی خود برنده کردند.کشتی ای که غیر از بارانداز عبدولی هیچ چیز فنی ای نداشت.یعنی فرانسوی بدون اجرای یه فن ساده برنده شد.این عدالتی هست که کشورهای مدعی دموکراسی می شناسند.تو انگلیس، فرانسه با ناداوری جوون ما را که 4 سال برای المپیک زحمت کشیده بود حذف کرد.به همین سادگی.4 سال هزینه،4 سال دوری از شهر و خانواده،4 سال تمرین و عرق ریختن.وجدان ها کجا رفته نمی دونم؟همین بلا را سر مظاهری تو بوکس هم آوردند و جالب هست که هر دو داور هم محروم شدند اما چه فایده؟وقتی حقی با همه مشکلاتش خورده می شه محرومیت چه دردی دوا می کنه؟

در آخر هم لازم می دونم یه تشکر ویژه از آقای بنا بکنم.واقعاً فرنگی ایران را متحول کرد.به جرات می شه بگی فرنگی ایران از کشتی آزادش که تخصصش هست جلوتر زده.دمت گرم مرد.یه ذره این فوتبالیست ها از این کشتی گیرها یاد بگیرند.

[ ۱۳٩۱/٥/۱۸ ] [ ٩:٥٠ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

دیشب رستمی مفت مفت طلای المپیک را از دست داد.متاسفانه من دلیلش را ناکارآمدی مربیان می دونم.هر چند کوروش باقری از افتخارات وزنه برداری ایران هست اما دیشب اشتباهات و تصمیمات اون باعث از دست رفتن مدال طلا شد.

یکی اینکه شناخت درستی ظاهراً از رقبا نداشتند که اینجور وزنه انتخاب کردند و دوم اینکه تو یک ضرب با انتخاب وزنه ای با دو سه کیلو کمتر می تونستند هم وزنه بیشتری در مجموع داشته باشند و هم در دو ضرب وزنه سبک تری را برای کسب طلا انتخاب کنند.حیف از این طلا که از دست رفت.

از اون طرف هم از ناکامی وزنه بردار همشهریم ناراحت شدم.روش حساب می کردیم.سهراب مرادی خیلی راحت حذف شد.نمی دونم چرا ولی ناامیدمون کرد.

[ ۱۳٩۱/٥/۱٤ ] [ ٥:٤٥ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

قبل از اینکه ماه رمضون شروع بشه می ترسیدم گرمای هوا اذیت کنه ولی خدا را شکر تا حالا بدون هیچ مشکلی روزه گرفتم.نه تشنگی و نه گرسنگی هیچکدوم دردسر ساز نبودند.فقط زمان هایی که زیاد پیاده روی داشته باشم کمی اذیت کننده است.

تازه ما که بر خلاف خیلی ادارات ساعت کرمون بجای اینکه دیرتر بشه زودتر هم شده.ساعت 6 و نیم باید سر کار باشیم تا 2 ربع کم.مشکل کم خوابی زیاد داریم.صبح ها معمولاً همه کسل و خواب آلود هستند.بنازم به این مدیریت.عملاً تا میاد وضع بدن به شرایط عادی برسه می شه همون 9 صبح که رسماً اعلام شده.خب دیگه جهان سوم هست و تصمیمات اینچنینی.

اما بزرگترین مشکل ماه رمضون هم همون ساعت کم بین افطار تا خواب و سحری هست.نمی شه زیاد خورد.اگه زیاد بخوری کار دست آدم می ده.امسال تا حالا فقط یکجا افطاری رفتم.تا میاند افطاری بدن می شه 9 تا بخ خودت بجونبیو و چیزی بخوری وقت خواب هست.تازه رسیدن خونه هم یه بحث دیگه.خلاصه تو تابستون افطاری رفتن اونم برای منی که صبح ساعت 5 باید بزنم از خونه بیرون اصلاً نمی صرفه.خوش کاسب ها...

[ ۱۳٩۱/٥/٩ ] [ ٩:۳٤ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

واقعاً که ورزش مون ضعیف و ناامید کننده است.در حالی که تیم ها و ورزشکاران کشورهای مختلف در حال تصاحب مدال ها هستند ما فقط خبر ناکامی ورزشکاران مون را می خونیم.کسالت بار و افسرده کننده است.هر چند تیم های امیددار ایران هنوز مسابقات شون شروع نشده و می شه حدس زد در رده بندی نهایی مدال ها ایران تو 20 کشور اول باشه اما چرا ما نباید از همون روز اول مدعی کسب مدال باشیم.کشور با این همه ثروت در حال استفاده و بکر نباید وضعش این باشه.بالاخره توی همین هزینه های ورزش هم مزایایی هست که کشورهای دیگه این همه توش سرمایه گذاری می کنند.توش منفعتی هست که کشوری مثل انگلیس که تو بحران اقتصادی به سر می بره میزبانی المپیک را بگیره(اخبار ما خبر از کمی استقبال در ورزشگاه ها می دند در حالیکه اگه بازی ها را ببینید تمام ورزشگاه هاشون پر از تماشاگر هست.مثل یورو 2012 که با این همه افزایش قیمت ها در اروپا باز هم مردم توان خرید بلیط ها را دارند).یکی از حداقل مزایای موفقیت در المپیک سرزندگی مردم هست و امید بیشتر به کار و تلاش.چرا که هر چی ما بیشتر کار کنیم منافع مالی بیشتری نصیب کشورمون می شه و در نتیجه بهتر می شه خرج ورزشکاران کرد.یعنی یه ارتباط دو سویه بین موفقیت در ورزش و موفقیت در کسب و کار وجود داره اما....

[ ۱۳٩۱/٥/٩ ] [ ۸:٥۸ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

چند روزی بود دنبال خونه بودم برای اجاره.متاسفانه هیچ قانون و اخلاقی بر بازار مسکن حاکم نیست.صاحب خونه ها همینطور می پرونند.بنگاه ها و املاکی ها هم برای منفعت خودشون بالاتر از قیمت می خواند رد کنند.اینه که دهن مردم بدون خونه سرویس می شه.مردم رهن و اجاره خونه شده شغل اول شون.بجای کسب روزی حلال دنبال درامد از طریق فشار به هم وطنان شون هستند.توی این زمونه که به حد کافی همه سختی می کشند خود مردم هم به هم رهم نمی کنند.اما ... اما... آدم های با وجدان هم پیدا می شه.دیروز در عین ناباوری در همسایگی خونه پدی خونه ای گیرم اومد که زیر قیمت بهم دادند.همه اش را لطف خدا می دونم و دعاهای پدر و مادر.خونه را مادر برام پیدا کرد.از یه صحبت ساده به همسایه مون.چند وقت دیگه عروسیمه.خداییش خیلی سخته.خیلی.یکی می گفت تو این دوره زمونه اگه کسی بره زن بگیره یا دیوانه است یا دل شیر داره!؟

خلاصه که تو این دوره زمونه خیلی از مردم سر هم را با پنبه می برند.

اما...با خدا باش و پادشاهی کن بی خداباش و هر چه خواهی کن

[ ۱۳٩۱/٥/٢ ] [ ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ] [ محمد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
لینک های مفید
Online User

Powered by WebGozar