دیدگاه اصفهانی
یک وبلاگ از یک اصفهانی برای اظهار نظر در هر موردی البته به زبان خودمونی 
نويسندگان
لینک دوستان

از فردا ماه دوست داشتنی رمضان شروع می شه.ماهی که آدم واقعاً نزدیکی خودش به خدا را حس می کنه.چون یه تغییر و تحول هست.همه ماه های سال یکنواخت هست ولی این ماه یه شوک بهمون وارد می کنه.از اونجا هم که روزه درخواست خداوند از بندگانش هست تنها ماهی هست که عملاً برای خدا سختی می کشیم و غیر از ماه رمضان نمی تونیم اینقدر به خدا نزدیک بشیم.کامل در خدمت اون هستیم.

هر چند سال گذشته ماه رمضان برام سخت بود و امسال هم خواهد بود ولی هر چی سختی بیشتر لذتش هم بیشتر.البته تو این دوره زمونه دیگه خیلی ها به دلایل مختلف روزه نمی گیرند ولی ما می گیریم تا تهش هم با خدا هستیم چون اون همیشه با ما هست.8 سال پیش سرباز بودم.تو خوابگاه 40 نفری ما به جرات بگم 10 نفر بیشتر نماز نمی خوندند و از این 10 نفر 5 نفر بیشتر روزه نمی گرفتند و من هم جز همین جمعیت قلیل بودم.با افتخار روزه گرفتم و با زبان روزه سختی های خدمت را تحمل کردم تا بهم ثابت بشه وقتی با خدا باشی هر کاری را می تونی انجام بدی و از هر سدی می تونی بگذری.

خدایا امسال هم یار و یاورم باش و درس های جدیدی بهم بده تا بتونم تو زندگیم از شون استفاده کنم.

[ ۱۳٩۱/٤/۳٠ ] [ ٥:۱٢ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

این روزها هر چی هوای اصفهانی گرم تر می شه در عوض آب اصفهان کمتر می شه.نمی دونم بقیه جاهای ایران چطور هست ولی اصفهان گرما بی داد می کنه.خیلی گرمه.نمی دونم ماه رمضون باید چطور دوام بیاریم.

از اون طرف هم به خاطر کمبود آب فشار آب را در نقاط مختلف شهر کم کردند و باعث شده بعضی جاها حتی نتونند کولر روشن کنند.عجب وضعی شده؟

از عده ای شنیدم حتی چادگون هم رودخونه خشک شده.اصفهان هم که دوباره شده بیابون برهوت.خدا به خیر کنه.

[ ۱۳٩۱/٤/٢٤ ] [ ٧:٢٢ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

در طول سال بارها و بارها در روزهای مختلف اعیاد مذهبی از صدا و سیما می شنویم که می گند ایران اسلامی غرق در نور و سرور شد و ....اما تنها عیدی که واقعاً این توصیف براش مناسب هست همین 15 شعبان هست.حضور مردم در خیابون ها و پخش انواع و اقسام خوراکی ها توسط مردم و کسبه واقعاً شور و حرارت خاصی را به شهر و مردم می بخشه.هر چند که من از غیر اصفهانی ها شنیدم که جاهای دیگه مثل اصفهان نیست و تقریباً مثل اعیاد دیگه اتفاق خاصی نمیوفته.به هر حال تنها عید دوست داشتنی در سال همین 15 شعبان هست و لاغیر.

اما یکی از بدی هایی که توی این یکی دو روز دیده می شه ریختن آشغال هست در شهر.متاسفانه نمی دونم چرا مردم ما اینقدر از فرهنگ گریزان هستند.خیلی راحت هست لیوان شربت را بذارند تو ماشین و در اولین محل ممکن بندازن سطل آشغال اما انگار اگه تو خیابون نریزند کیف شون نیمه کاره می مونه.

از اون ور هم مثل آدم های گشنه به کسایی که خوراکی پخش می کنند حمله می برند.واقعاً زشت هست.

به هر حال در زیباترین عید مذهبی سال زشت ترین اتفاقات فرهنگی را هم می بینیم.امیدوارم که روزی برسه که همه چی مون از روی ادب و فرهنگ و احترام به حقوق دیگران باشه.

[ ۱۳٩۱/٤/۱٥ ] [ ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

متسفانه ما به لحاظ اهمیت به تاریخ هم از بعد دولتی ضعیف هستیم و هم مردمی.

دولت و مسئولان میراث فرهنگی اونطور که باید پیگیر مسائل تاریخی کشور نیستند و از طرفی هم به دنبال کمک واقعی و عملی به بخش خصوصی برای حمایت از میراث تاریخی و فرهنگی مون نیستند.بیشتر حرف هست و طرح های مصوب غیر کاربردی.اگه کسی بخواد تو زمینه میراث فرهنگی کار کنه اولاً رسیدن به هدف به خاطر پیچیدگی ها و کاغذ بازی ها سخت هست و ثانیاً دولت تسهیلات و امکانات لازم را نمی تونه براشون فراهم کنه.

 

اما به لحاظ مردمی؛ همین آمریکایی ها که شاید 300 سال تاریخ بیشتر نداشته باشند چنان برای خانه های تاریخی خودشون اهمیت قائل هستند و براشون اعتبار خانگی به حساب میاد که حتی اگه قرار باشه نقل مکان کنند هزینه جابجایی خانه شون را هم توسط متخصصین می پذیرند تا از میراث خانوادگی شون پاسداری کنند.اون وقت تو کشور ما اونقدر از این خونه ها با قدمت خیلی بالاتر و تزئینات زیبا تر هست ولی به راحتی اونها را خراب می کنیم.برای یک مشت پول و حرص ثروت اعتبار تاریخی و خانوادگی و کشور مون را خدشه دار می کنیم.

واقعاً که بد فرهنگی تو جامعه ما بی داد می کنه.

[ ۱۳٩۱/٤/۱٥ ] [ ۱:۳۱ ‎ب.ظ ] [ محمد ]
دامنه تخریب میراث فرهنگی روز به روز گسترده‌تر می‌شود
خانه ریخته‌گران در دو قدمی تخریب کلی
خبرگزاری ایمنا: دامنه تخریب آثار میراث فرهنگی نصف جهان هر روز بیش از پیش گسترده می‌شود و نقطه‌ای دیگر از شهر اصفهان را در بر می‌گیرد و این بار خانه تاریخی ریخته‌گران یکی از مجموعه‌ خانه‌های لکه‌های تاریخی خیابان شیخ بهایی اصفهان در معرض تخریب توسط مالکان آن قرار گرفته است.

چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۰


به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری ایمنا، خانه ریخته‌گران

این خانه هر چند ثبت نشده اما به دلیل این‌که در حریم خانه ثبتی سرتیپی قرار گرفته از ارزش تاریخی بالایی برخوردار است و می‌طلبد حفظ شود

یکی از خانه‌های تاریخی کوچه سرتیپی است که در یک کوچه ثبتی واقع شده اما با این وجود از روز گذشته مالکان خانه اقدام به تخریب این خانه کرده‌اند که منجر به نابودی بخش عمده‌ای از تزیینات آن شده است اما با دخالت به موقع یگان حفاظت میراث فرهنگی از تخریب کلی آن جلوگیری به عمل آمده است .
در همین رابطه احمد منتظر کارشناس معماری و مدیر کل اسبق سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: این خانه یکی از خانه‌های با ارزش تاریخی در خیابان شیخ بهایی است که به دلیل آن‌که بخش عمده‌ای از آن ارزش تاریخی ندارد ثبت نشده اما جبهه جنوبی آن دارای یک حوضخانه با ارزش متعلق به عصر صفوی

حفظ این خانه و جلوگیری از تخریب آن به این جهت مهم است که خانه تاریخی ریخته‌گران یکی از خانه‌های مجموعه لکه‌های تاریخی است که در خیابان شیخ بهایی و طالقانی باقی مانده است و حفظ آن می‌تواند موجب دریافت ارتباط این خانه‌ها و سبک‌های معماری این منطقه شود که برای مطالعه معماری در این ناحیه بسیار مهم است.

و یک اتاق مهتابی است که نقاشی‌هایی از قاجاریه و زندیه در آن به چشم می‌خورد.
وی ادامه داد: چندی پیش تصمیم گرفتیم با همکاری تنی چند از دوست داران و متخصصان میراث فرهنگی نسبت به مرمت این خانه اقدام کنیم که متاسفانه مالکان خانه قبول نکردند و مثل این‌که دوست دارند خانه را تخریب کنند تا بگذارند آن را مرمت کنند.
منتظر تاکید کرد: این خانه هر چند ثبت نشده اما به دلیل این‌که در حریم خانه ثبتی سرتیپی قرار گرفته از ارزش تاریخی بالایی برخوردار است و می‌طلبد حفظ شود.

حفظ لکه‌های تاریخی مهم است
دکتر حمید فرهمند عضو هیئت علمی دانشکده مرمت دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اهمیت تاریخی خانه ریخته‌گران به خبرنگار ایمنا گفت: هر چند از خانه تاریخی ریخته‌گران چیز زیادی نمانده و جبهه شمالی آن به طور کلی تخریب شده اما جبهه جنوبی نیز دارای آثار ارزشمندی است که حفظ آن‌ها واجب است.
وی ادامه می‌دهد: حفظ این خانه و جلوگیری از تخریب آن به این جهت مهم است که خانه تاریخی ریخته‌گران یکی از خانه‌های مجموعه لکه‌های تاریخی است که در خیابان شیخ بهایی و طالقانی باقی مانده است و حفظ آن می‌تواند موجب دریافت ارتباط این خانه‌ها و سبک‌های معماری این منطقه شود که برای مطالعه معماری در این ناحیه بسیار مهم است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از نقاشی‌های این خانه تخریب شده و در صورتی که اقدامی نشود امکان تخریب ما بقی آن‌

فعلا از تخریب این خانه جلوگیری کرده‌ایم و از شهرداری نیز خواسته‌ایم که مجوزهای لازم برای تخریب آن را ندهند، در حدی نیز که قانون به ما اجازه دهد از ادامه تخریب جلوگیری می‌کنیم

و نابودی یک اثر مهم تاریخی وجود دارد.

جلوی تخریب را گرفته‌ایم
معاون حفظ و احیای میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در رابطه با اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از تخریب خانه ریخته‌گران اظهار داشت: خانه تاریخی ریخته‌گران در یک کوچه ثبتی واقع شده که چند بنای با ارزش تاریخی دیگر نیز در این کوچه قرار دارد که توسط بخش خصوصی در حال مرمت هستند و تخریب این خانه علاوه بر ضربه‌ای که می‌تواند به آثار تاریخی موجود در این خانه بزند به خانه‌های مجاور نیز آسیب وارد می‌نماید.
ناصر طاهری تاکید کرد: به همین جهت بلافاصله پس از اطلاع از تخریب این خانه یگان حفاظت میراث وارد عمل شد و فعلا از تخریب این خانه جلوگیری کرده‌ایم و از شهرداری نیز خواسته‌ایم که مجوزهای لازم برای تخریب آن را ندهند، در حدی نیز که قانون به ما اجازه دهد از ادامه تخریب جلوگیری می‌کنیم.


[ ۱۳٩۱/٤/۱٥ ] [ ۱:٢٩ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

این اجلاس هم عجب ماجرایی شده ها!!!به نظر من بیشتر شده ابزار تنظیم بازار اقتصاد دنیا.هر وقت نیاز دارند یه شوکی به بازار بدن یا اتفاقی میوفته که اون اتفاق کمرنگ بشه یه جلسه می ذارند.همیشه هم ، هم نتایج خوب بوده و هم بی نتیجه!!!کلاً مردم جهان را فیلم کردند.خودمون به خاطر تحریم ها تحت فشار هستیم از اون طرف هم غربی ها دوست دارند به نتیجه مثبتی برسند تا یه جورایی آرامش به اقتصادشون حکمفرما بشه.اقتصاد ایران و نیروهای انسانی اون اونقدر بکر هست که رفع ریشه ای اختلاف غربی ها با کشورمون بتونه تو رفع رکود اقتصاد جهان تاثیر گذار باشه.نمی خوام غلو کنم ولی واقعیت این هست که کشور ما تو زمینه های اقتصادی بکر هست.خیلی مزیت ها داره که به خاطر تحریم ها بی استفاده مونده و هم خودمون داریم ضرر می کنیم هم طرف های مقابل.وقتی بپذیریم که اقتصاد جهانی هست و به منابع کشور مون هم نگاه کنیم می شه متوجه شد که ما هم می تونیم تو رشد جهانی اقتصاد سهم بزرگی داشته باشیم.

به هر حال الان که این جلسات بیشتر به سرکاری شبیه هست تا رفع مشکل.شایدم جلسات خواستگاری آقای جلیلی باشه از خانوم اشتون.ما شا الله خانوم اشتون هر بار با یه لباسی و یه سبکی جلوی آقای جلیلی ظاهر می شه بلکه دلش را بدست بیاره اما هنوز نتونسته!!!چه شوخی بی مزه ای!

[ ۱۳٩۱/٤/٧ ] [ ٦:٢٦ ‎ب.ظ ] [ محمد ]

بازم که زاینده رود خشک شد!؟هر روز که از نزدیک رودخونه رد می شم و بیابان برهوت وسطش را می بینم دلم مثل ترک های ناشی از خشکی رودخونه ترک می خوره.رودخونه مون دلش به رنگ پل های تاریخی شهرمون شده.هر دو خاکی شدند.یک رنگ شدند اما این جاست که دورنگی بهتره.

نمی دونم چی بگم.اگه از خشکسالی هست که چه می شه کرد.باید امیدمون به خدا باشه و بازش های خوب و گذشت دوران خشکسالی اما اگه اجحاف در حق مردم اصفهان باشه و بستن آب و خرج کردن سهم اصفهان تو استان مجاور که امیدوارم از گل شون پایین نره.دوست ندارم همچین مسئله ای باعث عداوت من با هم وطن هام بشه اما اگه واقعاً اون طور باشه باید دنبال کسایی بود که باعثش هستند.

آدم بی انصافی نیستم.دوست ندارم به قیمت پر آبی رودخونه و لذت شخصیم عده ای از داشتن آب بی بهره باشند اما اگه با وجود پر آبی زاینده رود جایی در مذیقه نباشند از حقم نمی گذرم.و باعثش را مسئولینی می دونم که با بی کفایتی شون باعث این مشکل شدند.شنیدم ولی ندیدم که تو شهرکرد و اطرافش رودخونه پر از آب هست و کاملاً وضعیت 180 درجه ای با بخش اصفهان رودخونه داره.

امیدوارم هم ما رودخونه پر آب باشه و هم دیگران از آب زاینده رود بهره ببرند.

[ ۱۳٩۱/٤/٧ ] [ ٦:۱٢ ‎ب.ظ ] [ محمد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
لینک های مفید
Online User

Powered by WebGozar